22 Temmuz 2024 Pazartesi
Arduino Projeleri

Otomatik Hidroponik Bitki Yetiştirme Seti

686views

Hidroponik sistemler tarım endüstrisini yavaş yavaş değiştirmektedir. İç mekanda bitki yetiştirme yeteneği tarıma başka bir boyut getiriyor. Burada, bir hafta içinde içeride yem yetiştirmek için tam otomatik bir mini yem yetiştirme odası geliştiriyoruz.
Sistem, iyi bir büyüme için uygun iç mekan yetiştirme koşullarını sağlamak için güneş ışığını simüle etmek için büyüme ışıklarının yanı sıra su ve nem izleme ile birlikte serin bir hava akışı ortamını korumak için sıcaklık kontrollü bir oda kullanır.
Sistem, su değişimi ve akışı, iç mekan optimum sıcaklık parametreleri hakkında kullanıcı girdileri almak için bir tuş takımı ile arayüzlenmiş arduino denetleyicisini kullanır. Sistem daha sonra, musluğu her zaman iç mekan koşullarında tutmak için su sensörü, nem ve sıcaklık sensörü kullanarak iç mekan koşullarını izler.
Sistem, su seviyesinin korunmasını sağlamak için motoru kullanır Su seviyesini ayarlamak için pompa motoru kullanılarak, büyüme için en iyi sıcaklık ve nem koşullarını korumak için nem ve sıcaklık sensörleri izlenir. İç mekan yapay güneş ışığı, kullanıcı tarafından belirtilen şekilde otomatik olarak açılır ve kapanır.
Tüm işlemin hatasız bir şekilde düzenli olarak tekrarlanmasını sağlamak için tüm bu işlem bir arduino denetleyicisi tarafından verimli bir şekilde yönetilir. Su deposunda su biterse sistem ayrıca bir alarm çalar. Böylece sistem, arduino denetleyicisini kullanarak otomatik iç mekan yem yetiştirme sistemi sağlar.

Gerekli Malzemeler;

Arduino
Su Sensörü
Nem Sensörü
Sıcaklık Sensörü
Yapay güneş ışığı
Pompa Motoru
LCD Ekran
Tuş Takımı
LED
Switchs
Tutma Tepsisi
Su Deposu
Boru ekipmanları
Dirençler
Kapasitör
Diyotlar
Transistorlar
Dış Çerçeve
Bağlantı Parçaları
Destek Çerçevesi
Vida

Proje ile ilgili detaylı bilgilere ve kaynak kodlara: https://nevonprojects.com/auto-indoor-hydroponic-fodder-grow-chamber/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Leave a Response

ekurt
Tecrübelerini ve bildiklerini kendine saklamayan, iyi bir eğitimci olmaya çalışan Mühendis...