22 Temmuz 2024 Pazartesi
Teknoloji Dünyası

Telefonunuzun Bataryasının Hızlı Boşalmasının 7 Nedeni

577views

Pil ömrü sürekli tükeniyor mu? Şarjım neden hızlı bitiyor? Bu duyguyu biliyoruz. İşte telefonunuzun pilinin ölmeye devam etmesinin 7 nedeni.

Telefonunuzun bataryası neden bu kadar hızlı boşalıyor? Bilmediğiniz şey, farkında bile olmadan birkaç şeyin pilinizi yiyebileceği ve bunların kontrolünü ele geçirmenin pilinizi daha uzun süre daha dolu tutabileceğidir. İşte hızlı boşalan bir telefon pilinin en yaygın yedi nedeni.

1. Yüksek Ekran Parlaklığı

Hızlı boşalan bir telefon pilinin en belirgin nedenlerinden biriyle başlayacağız: ekran parlaklığı.

Özellikle dışarıdayken parlaklığınızın maksimumda olması uygun görünebilir, ancak bunun piliniz üzerinde büyük bir etkisi vardır. Ayrıca, ışık modunu kullanırken telefonunuzun maksimum parlaklıkta olması pilinizi daha da tüketir. Bu nedenle, mümkün olduğunda, fazladan pil ömründen tasarruf etmek için ekran parlaklığınızı minimumda tutun.

Telefonunuzun parlaklık ayarlarını, harici ışık farklılıklarına göre ayarlayacak şekilde de ayarlayabilirsiniz. Bu, düşük ışıklı ortamlarda koyulaşmasına ve çok fazla ışığa maruz kalan ortamlarda parlamasına izin verecektir. Bunu yapmak için önce telefonunuzun ayarlarına, ardından Ekran veya Ekran ve Parlaklık bölümüne (Android veya iOS telefon kullanıp kullanmadığınıza bağlı olarak) gitmeniz gerekir.

2. Arka Plan Uygulamaları

Arka plan uygulamaları, doğrudan kullanmadığınızda bile esasen çalışır. Örnekler arasında VPN, virüsten koruma, sağlık ve takvim uygulamaları bulunur. Bu uygulamalar, siz müdahale etmeden telefonunuzun belirli yönlerini izler veya kontrol eder, bu da kullanışlı olsa da pilinizi önemli ölçüde tüketir.

Dahası, muhtemelen arka planda çalışmak için bu uygulamaların çok sayıda gerekmez. Peki, arka plan uygulamalarını nasıl devre dışı bırakabilirsiniz?

Yukarıda gösterildiği gibi, Ayarlarınıza gidin ve Cihaz Bakımı’na (Android) veya Pil’e (iPhone) tıklayın. Ardından, etkinleştirilirse gereksiz arka plan uygulamalarını kapatacak olan pil optimizasyonu seçeneğini görmelisiniz. Bu, size iyi bir pil ömrü tasarrufu sağlayabilir, bu yüzden dikkate almaya değer.

3. Resim içinde Resim Modu

Telefonunuzda YouTube Premium, Twitch veya benzeri bir uygulama kullanıyorsanız, daha önce resim içinde resim modunu kullanmış olabilirsiniz. Bu, diğer uygulamaları kullanırken ekranınızdaki küçük bir görüntüleme kutusunda herhangi bir videoyu veya akışı izlemeyi içerir. Bu uygun olsa da, bunun gibi aynı anda birden fazla uygulama kullanmak telefonunuzun pilini boşaltabilir.

Seçilen uygulamalarda resim içinde resim modunu devre dışı bırakmak için telefonunuzun ayarlarına gidin ve Genel bölümünde Android’deki Uygulamalar bölümüne veya iPhone’daki Resim İçinde Resim bölümüne gidin.

4. 7/24 Bağlantıda Kalmak

Gece gündüz bağlantıda kalabilmeniz için Wi-Fi’nizi veya verilerinizi her saat açık tutmak hiç akıllıca olmayabilir. Ancak bu, ihtiyacınız olmadığında sürekli bildirimler, arka plan güncellemeleri ve daha fazlasını aldığınız için telefonunuzun pilini önemli ölçüde boşaltabilir.

Uyku saatleriniz boyunca Wi-Fi’nizi kapatmak için harika bir zamandır. Tabii ki, telefonunuzu Uçak Moduna geçirebilirsiniz. Ancak, acil bir aramayı kaçırmaktan endişe ediyorsanız, telefon görüşmelerini kabul edebilmeniz için telefonunuzun açılır listesindeki WiFi ve verilerinizi kapatabilirsiniz. Telefonunuzu Rahatsız Etmeyin moduna geçirmenin Wi-Fi’nizi veya verilerinizi kapatmadığını unutmayın.

5. Eski Bir Telefon Bataryası

Bazen, telefonunuzun pil ömrünü etkileyen bir uygulama veya ayar değil, pilin kendisidir. Her şeyde olduğu gibi, telefonlar yaşlanır ve yıllar geçtikçe piliniz eskisi kadar iyi olmayacaktır. Yaklaşık iki veya üç yıl sonra (telefonun modeline bağlı olarak), piliniz artık orijinal maksimum kapasitesine ulaşamayacak ve bu da pilinizin hızlı boşalmasına neden olabilir.

Bazen telefonunuz pil kalitesinde bir düşüş tespit ettiğinde sizi bilgilendirir, ancak bazen bildirmez. Herhangi bir bildirimde bulunmadan aşağılayıcı bir pilin en yaygın işareti genel olarak daha kısa pil ömrüdür. Peki, bu konuda ne yapılabilir?

İlk ve en belirgin seçenek pil değiştirmedir. Bu genellikle toplam akıllı telefon değişiminden çok daha ucuzdur ve hızlı boşalan pil sorununuzu hızlı ve kolay bir şekilde çözebilir. Pil fiyatları, sahip olduğunuz belirli telefona bağlı olarak değişecektir.

Diğer seçenek ise elbette telefonunuzu tamamen değiştirmek. Sadece kenarını kaybetmiş olan pilin olmadığı noktada olabilirsiniz ve bu nedenle değiştirmeyi tercih etmek daha uygun ve finansal açıdan akıllıca bir seçenek olabilir. Telefon onarımları günümüzde çok maliyetli olabilir, bu nedenle birden fazla hatalı parça ile uğraşıyorsanız ve telefonunuz yıllar içinde devreye giriyorsa, yükseltme zamanı gelmiş olabilir.

6. Konum İzleme Uygulamaları

Konumunuzu takip edebilecek çok sayıda uygulama var. Google Haritalar, Bumble, Deliveroo, perakende uygulamaları, çok. Ve bu uygulamaların yalnızca doğrudan bunları kullanırken konumunuzu izlediğini düşünseniz de, bu her zaman böyle değildir. Bu sürekli konum izleme, enerji gerektirir ve telefonunuzun pil ömrünü olumsuz etkileyebilir.

Peki, bu nasıl önlenebilir?

Konum izlemeyi devre dışı bırakmanın en kolay yolu, telefonunuzun konumunu tamamen kapatmaktır. Bunu telefonunuzun açılır menüsünden yapabilirsiniz. Aşağıda gösterildiği gibi tam konum ayarlarınıza erişmek için telefonunuzun açılır listesindeki konum simgesini de basılı tutabilirsiniz.

7. Bildirim Fazlası

Telefonunuza yeni bir uygulama yüklediğinizde, bildirim ayarlarının otomatik olarak etkinleştirilme olasılığı yüksektir. Ancak, sahip olduğunuz her uygulamadan bildirim almanıza gerek yoktur ve bunu yapmak telefonunuzun pil ömrünün uzunluğu üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir. Böylece, pil kaybını azaltmaya yardımcı olmak için belirli uygulamaların bildirimlerini devre dışı bırakabilirsiniz.

Bunu yapmak için telefonunuzun ayarlarına gidin ve Bildirimler bölümünü açın. Burada, telefonunuzda yüklü olan tüm uygulamaların bildirim ayarlarını görüntüleyebileceksiniz.

Leave a Response

ekurt
Tecrübelerini ve bildiklerini kendine saklamayan, iyi bir eğitimci olmaya çalışan Mühendis...