Please assign a menu to the primary menu location under MENU

18 Ocak 2020 Cumartesi
ToprakAkademi, Nedir? Nasıl Yapılır?

Raspberry Pi Nedir?

488views

Raspberry Pi  Bilgisayar bilimini öğretmek amacı ile Birleşik Krallık’ta Raspberry Pi Vakfı tarafından okullarda  geliştirilmiş kredi kartı büyüklüğünde tek kartlı bir bilgisayardır. Fiyatı modeline göre 5$ ile 35$ arasında değişkenlik gösterir. Raspberry Pi nin  2 modeli Şubat 2015’te ,sonraki model Raspberry Pi  Zero Kasım 2015’te ,son model olan Raspberry Pi 3 ise Şubat 2016’da çıkmıştır.

tablo

Raspberry_Pi_3_Model_B

Raspberry Pi, ilk modellerinde ARM1176JZF-S 700 MHz merkezi işlem birimini içeren Broadcom BCM2835 mikroçipi üzerine kurulmuştur. Daha sonra piyasaya çıkan Raspberry Pi 2 modelinde Broadcom BCM2836 kullanmıştır. VideoCore IV GPU grafik işlem birimine sahiptir. Booting ve veri depolaması için SD kart kullanır. Üzerinde USB 2.0 portları, HDMI video çıkışı, ses çıkışı, MIPI kamera girişi, GPIO arayüzü ve 5V MicroUSB güç girişi bulunmaktadır.

Raspberry Pi bilgisayarı Element 14/Premier Farnell, RS Components ve Egoman firmaları tarafından imal edilmektedir. Bu firmalar Raspberry Pi bilgisayarını Internet üzerinde satmaktadırlar. Egoman ın sattığı rengi kırmızı olan sürüm, Çin ve Tayvan’da satılıyor ve   FCC/CE etiketlerini taşımıyor  bunun dışında diğerlerinden hiçbir farkı bulunmuyor.

Vakfın web sitesinden Raspbian (Debian Wheezy tabanlı), Pidora (Fedora tabanlı), Snappy Ubuntu Core  desteklenen diğer işletim sistemleri indirilebilir.  Ayrıca Pardus ARM, Arch Linux ARM ve Windows 10 IoT Core işletim sistemlerini de destekler.

Programlama dili olarak Python, BBC Basic, C ve Perl programlama dilleri kullanılabilmektedir.

17 Aralık 2012 tarihinde Raspberry Pi Vakfı, IndieCity ve Velocix ile işbirliği yaparak kullanıcıların uygulama programları indirebilmeleri için Pi Store‘u açtılar. Pi Store’da Raspbian işletim sisteminde bulunan bir uygulamayı kullanarak çeşitli kategorilerdeki uygulamaları bularak indirmeleri mümkündü ve kullanıcıların geliştirdikleri uygulamalar da onaylandıktan sonra kullanımına sunuluyordu. Ancak 1 Şubat 2016 itibarıyla Pi Store, Raspberry Pi Vakfı tarafından bazı sorunlar yüzünden kapatıldı.

Leave a Response

Murat Can
Elektrik-Elektronik Mühendisi