Please assign a menu to the primary menu location under MENU

15 Eylül 2021 Çarşamba
Elektronik TarihiTemel Elektrik Elektronik

Lityum piller nasıl yapılır?

716views

Lityum piller ya da sadece LIB elektronik dünyayı keşif ve ilerlemeyle değiştirdi. Giderek artan popülariteleri, ev tabanlı elektronik cihazlar, elektronik araçlar ve hatta askeri ve havacılık uygulamalarında görülebilir. Bir lityum pil, çevreye zararlı olan büyük ve ağır kurşun-asit akülere başarılı bir şekilde değiştirilir. Lityum pillerin arkasındaki konsept oldukça basittir, ancak teknolojisini geliştirmek için onlarca yıl süren araştırmalar sürmektedir. Bugün, silindirik hücrelerden büyük pillere kadar tüm özellikler Lityum iyonları ile formüle edilmiştir.

Lityum piller üretim süreci

Lityum pillerdeki anot ve katot aynı formdadır ve bir akım toplayıcı olarak hareket eder ve hücrenin içine ve dışına akım iletir. Anodun malzemesi Karbon bazlıdır ve katot bir Lityum metal oksittir. Siyah bir toz olarak teslim edilirler ve çok dikkatli bir şekilde saklanırlar.

Şimdi metal elektrot folyoları, yaklaşık 500 mm genişliğinde büyük makaralarda teslim edilir. Burada bakır, katot için anot ve alüminyum için kullanılır ve bu makaralar, kaplama makinesine dikkatle monte edilir. Burada folyo kesilmemiş ve hassas silindirler ile makineye besleniyor. Kaplama tabakalarının kalınlığı, anot ve katot elektrotlarının birim alanı başına enerji depolamasına izin verecek şekilde ayarlanmalıdır.

Kaplayıcıdan, kaplanmış folyo, elektrot malzemesinin folyo üzerine pişirilmesi için doğrudan bir uzun kurutma fırınına beslenir ve tekrar yeniden sarılır. Folyolar iç kısa devrelere yol açabilecek çapaksız istenen uzunluklarda kesilir.

Hücre Montajı

Lityum pillerin önde gelen üretim şirketlerinde, hücre montajı için otomatik ekipman kullanılır, ancak daha küçük birimler tarafından manuel montaj yöntemleri kullanılır. İlk aşamada, ayırıcı anot ve katot arasında sıkıştırılır. Kullanılacak hücre muhafazasına bağlı olarak iki temel yapı vardır. Prizmatik hücreler için yığılmış yapı ve silindirik hücreler için spiral yapı kullanılır.

Prizmatik hücreler

Bunlar temel olarak yüksek kapasiteli lityum pillerdir ve tasarımında, anot ve katot folyolarının ayrı ayrı plakalara kesildiği, dönüşümlü olarak ayrıldığı ve ayırıcıdan ayrı tutulduğu yığılmış bir elektrot yapısı kullanılır.

Silindirik hücreler

Bu yapıda, anot ve katot folyoları, uzun şeritler halinde, silindirik bir mandrel üzerine sarılarak, bunları ayıran ve bir jöle rulo oluşturan bir ayırıcı ile oluşturulmaktadır.

Leave a Response

ekurt
Tecrübelerini ve bildiklerini kendine saklamayan, iyi bir eğitimci olmaya çalışan Mühendis...