Please assign a menu to the primary menu location under MENU

22 Ocak 2021 Cuma
Mühendis Kafası

İlk Bilgisayar : ENIAC

1.26Kviews

ENIAC (Electronic Numerical Integrator And Computer), II. Dünya Savaşı sırasında ABD’li bilim adamları tarafından yapılan elektrikle çalışan ve elektronik veri işleme kapasitesine sahip ilk bilgisayardır.Bilgisayar yaklaşık 167 m² bir alana kaplıyordu ve ağırlığı 30 tondu.

Bu ilk bilgisayarın siparişi, 1941 yılında ABD’nin II. Dünya Savaşı’na katılmasıyla birlikte ordu tarafından,  elektrik mühendisliği okulu Moore School of Electrical Engineering’e verildi.Amaç ise bu bilgisayarı daha az isabet hatalı uzun menzilli top ve füzelerin hesaplamalarında kullanılmaktı.

ENIAC, bilim adamları John Mauchly ve Presper Eckert tarafından yaklaşık 4 yılda imal edildi ve yaklaşık maliyeti 500.000 $ dı. İlk deneme çalışmasına 1945 yılında başladı ve tam manada çalışabilmesi  1947 yılını buldu.

2 Eylül 1945’te Japonya’nın teslim olmasıyla savaş sona erdiğinden bu bilgisayara ihtiyaç  kalmadı ve 1947 yılında basına tanıtıldı.

ENIAC çoğunlukla hava tahmini, atom enerjisi hesabı, kozmik ışın çalışmaları, termal tetikleme, rastgele sayı bulunması, rüzgar tüneli dizaynı ve diğer bilimsel araştırmalarda kullanıldı. 1951 de endüstriyel amaçlı olarak da kullanılmaya başlandı.ENIAC bir sayının görüntüsünü ayırabiliyor, eşitlikleri karşılaştırabiliyor, dört işlem(toplama,çıkarma,çarpma ve bölme) yapabiliyor ve kare kökleri hesaplayabiliyordu.

O günlerde 60 saniye yol alan bir topun rotasının hesaplanması için yaklaşık 20 saatlik bir çalışma gerekirken ENIAC süreyi 15 saniyeye indirdi.

ENIAC, 6 kadın operatör tarafından programlanıyor, programlama şekli ise elle takılıp çıkarılan fişler, kablolar ve kumanda edilen düğmelerdi.

8 yıl boyunca (1947-1955) hizmet veren ENIAC  çalışma masrafları kendisinden sonra geliştirilen EDVAC ve ORDVAC’dan fazla olunca, 2 Ekim 1955 yılında saat 11:45’de elektrik bağlantıları kesildi.

ENIAC’ın parçaları şu anda Washington’daki Amerikan Ulusal Müzesinde sergilenmektedir.

Leave a Response

Murat Can
Elektrik-Elektronik Mühendisi