Please assign a menu to the primary menu location under MENU

3 Temmuz 2020 Cuma
ToprakAkademi, Nedir? Nasıl Yapılır?

Bluetooth Adı Nerden Geliyor, Sembolünün Anlamı Ne?

643views

Bluetooth 5 ‘in ön plana çıktığı bugünlerde Bluetooh adının nereden geldiğini,sembolünün anlamını sizler için araştırdık.

1996 yılında birkaç firma bir araya gelerek kısa menzilli radyo haberleşmesi için bir anlaşmaya varmaya çalıştılar.Ortak bir platform aramaya başladılar. Aralık ayında  Lund’daki Ericsson’un  fabrikasında bir araya gelerek, bu protokol için bir Special Interest Group(SIG) kurmak üzerine imza atacaklardı. Katılan firmalardan Intel, bu teknolojiye “Biz-RF”, Ericsson “MC-Link” ve Nokia “Low Power RF” ismini vermek istiyordu.

Intel’den bir geçiçi bir isim verelim sonra resmi bir isim veririz önerisi geldi. Intel in öne sürdüğü geçiçi isim ise  “Bluetooth” du. Intel yöneticileri bu ismi neden düşündüklerini ise şöyle açıkladılar.

bluetoothnetwork

10. yüzyılda yaşamış ve İskandinav ülkelerini birleştirmesi ile ünlü, Danimarka’nın ikinci kralı Harald Blaatand‘ın (mavi diş) hatırasına bu isim verilmişti. Bluetooth da tek bir standart ile mobil cihazları birleştirecekti. Sonunda geçici isim, standardın adı olarak tescillendi.

 

 

 

 

Sembolünün Anlamı Ne?

as

Bluetooth simgesi de Harald Blaatand ile ilgilidir. Eski İskandinav rünik yazısı ile Runic letter ior.svg işareti (H) ve Runic letter berkanan.svg işareti (B) birleştirilerek Harald Blaatand’ın baş harflerinden Bluetooth simgesi oluşturulmuştur.

Leave a Response

Murat Can
Elektrik-Elektronik Mühendisi