Please assign a menu to the primary menu location under MENU

16 Ekim 2021 Cumartesi
Bilgisayar Yardım

Bilgisayarı Programsız Otomatik Kapatma

917views

Bilgisayarınızı istediğiniz herhangi bir zamanda kapatmak mümkün. Hatta bu işi programsız yapma şansınız da var. Ben yine de yazımın sonunda program seçeneğini de ekleyeceğim. Bilgisayarı otomatik kapatma işlemini programsız yapmak için bazı işlemler yapmanız gerekiyor. Bunları sırayla anlatacağım sizlere.

Otomatik olarak bilgisayar kapansın!

Bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda TV izlerken uyuyakalabilirsiniz veya indirdiğiniz bir dosyanın indirme işlemini beklemeden yatağa girip uyuma istiyor olabilirsiniz veya farklı bir durum da olabilir… Bu gibi durumlarda bilgisayarınızı otomatik olarak belirleyeceğiniz bir vakitte kapanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun ne faydası olabilir? Mesela bilgisayarınız boş yere açık kalmaz, elektrik tasarrufu yapabilirsiniz, bunun yanında bilgisayarınız erken yaşlanmaz, siz uyurken bilgisayarınızı karıştırmak isteyenler de olabilir, onları engellersiniz gibi gibi…

Zamanlanan bir saatte otomatik olarak bilgisayarı kapatma nasıl olur?

Burada anlatacağım bilgiler Windows işletim sistemi üzerinde geçerli. Linux, Pardus gibi işletim sistemleri için farklı yöntemler var; eğer siz biliyorsanız bunları yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Şimdi Windows 7, Windows Vista, Windows 8 ve 8.1, Windows 10 işletim sistemine sahip bilgisayarda burada yazılanları uyguladığınızda başarılı sonuç alacağınıza emin olabilirsiniz çünkü denendi.

Şimdi yapmanız gerekenler şunlar;

Başlat düğmesine tıklayın (Win + R) ve arama kısmına cmd yazın. C:\Windows\System32\cmd.exeuygulaması açılacaktır. (Arama kısmına yazdım olmadı veya arama kısmını bulamadım bilgisayar özürlüyüm diyorsanız sırasıyla Bilgisayarım > C yani Windows’un kurulu olduğu sürücü > Windows > System32 klasörünü açın, cmd.exe yazan dosyayı bulup tıklayın.

Veyahut bilgisayarınızın çalıştır kısmına “cmd” yazarak açabilirsiniz.

Açılan pencerede shutdown -s -t 3600 komutunu girip enter tuşuna basıyoruz. Buradaki 3600 rakamı, saniye cinsinden bilgisayarınızın ne kadar süre sonra kapanacağını gösteriyor. Siz buraya farklı bir sayı yazabilirsiniz. Eğer bu komutu yazarsanız 3600 saniye 60 dakikaya yani 1 saate denk geldiğinden bu komutu girdikten sonra bilgisayarınız 1 saat sonra otomatik olarak kapanacaktır. (1 saat 3600 saniyeden 4 saat 14400 gibi) Örneğin 7200 derseniz bilgisayarınız 2 saat sonra kapanır. 34500 yazarsanız yaklaşık 9 saat sonra kapanır.

Bu değerin en az 0 ve en fazla 315360000 olabildiğini de belirteyim. Eğer rakam kısmını boş bırakırsanız bilgisayarınız 30 saniye içinde otomatik olarak kapanır.

Burda bir saatlik komut verdiğimiz için (60saniye*60 dakika) 3600 saniye ediyor. Bilgisayarınızın sol alt köşesinde alttaki resimdeki bir yazı çıkıcak.

Ve bilgisayarın tam olarak başlatılan süreden 1 saat sonra kendisini otomatik olarak kapatıcaktır.

 

İyi günler dilerim.

Leave a Response

mdusgun
Don't keep up on your dreams. Keep sleeping.